dane kontaktowe   dodaj do ulubionych   powrót do strony głównej   stronę odwiedziło gości
    noclegi           jazda konna           obozy jeździeckie           warsztaty artystyczne           atrakcje           o Chodlu           cennik
    » przyroda     » zabytki     » okolice     » Chodel na mapie


       Chodel położony jest na Wyżynie Lubelskiej, we wschodniej jej części- Ktolinie Chodelskiej. Rzeźba terenu jest monotonna, z charakterystycznymi rozległymi spłaszczeniami, poprzecinanymi piaszczystymi wydmami pochodzenia polodowcowego.

        Główna rzeka, Chodelka, odprowadzająca wody z całej Kotliny do Wisły, stanowi prawy jej dopływ, o długości około 48 kilometrów. Powstała ona z połączenia dwu strumieni, z których jeden wypływa spod Wierzchowisk, drugi spod Kłodnicy Dolnej, zaś oba zlewają się we wsi Chrzanowie (dzisiejszy Majdan Skrzyniecki).

       W roku 1990 utworzony został Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu, który objął ochroną cenne ekosystemy łąkowe oraz kilka kompleksów leśnych. Wspomniane ekosystemy łąkowe tworzą nie tylko pospolite gatunki roślinne (jaskry, kaczeńce, rumianki), ale również gatunki, które znajdują się pod ścisłą ochroną (np. wawrzynek wilczełyko, pierwiosnek lekarski) jak i częściową (np. kopytnik, konwalia).

       Podobnie jest również w przypadku kompleksów leśnych, gdzie obok pospolicie rosnących drzew, żyjących ptaków i zwierząt, występują gatunki rzadsze, jak na przykład gołąb grzywacz czy lelek kozodój.

       Korzystne położenie geograficzno-komunikacyjne, jak i walory agroklimatyczne i przyrodniczo-krajobrazowe sprawiają, że okolice Chodla cieszą się popularnością wśród wczasowiczów z pobliskich aglomeracji miejskich.
Powered by Flash Gallery