dane kontaktowe   dodaj do ulubionych   powrót do strony głównej   stronę odwiedziło gości




    noclegi           jazda konna           obozy jeździeckie           warsztaty artystyczne           atrakcje           o Chodlu           cennik
    » przyroda     » zabytki     » okolice     » Chodel na mapie


Kaziemierz Dolny

       Małe miasteczko położone nad Wisłą w zachodniej części woj. lubelskiego. Założony został przez Kaziemierza Wielkiego w XIV w. Obecnie jest to znana miejscowość turystyczno-wypoczynkowa. Głównymi atrakcjami są: piękne, stare kamieniczki, kościół farny, ruiny zamku, baszta, liczne lessowe wąwozy, rejsy statkiem po Wiśle.

» Zobcz więcej












Janowiec nad Wisłą

       Malownicza, bardzo klimatyczna miejscowość położona na lewym brzegu Wisły w okolicach Kazimierza. Główną atrakcją są ruiny monumentalnego zamku z I poł. XVI wieku, ufundowanego przez Mikołaja Firleja. Z zamkowych murów rozciąga się piękny widok na dolinę Wisły, w oddali można dostrzec ruiny baszty i zamku w Kazimierzu. Ostatnio miejscowość przeżywa szybki rozwój, renowacji, której celem jest nadanie budynkom średniowiecznego charakteru (tak, aby pasowały do górującego nad Janowcem zamku) poddawane są kolejne budynki. Warto przyjechać tutaj na odbywający się co roku festiwal filmowy "Dwa brzegi", organizowany wspólnie z Kazimierzem Dolnym.

» Zobcz więcej







Nałęczów

       Mała miejscowość, położona w odległości 30 km od Chodla. Jest to słynne na całą Polskę miasteczko uzdrowiskowe. W centrum znajduje się ogromny park z licznymi gatunakmi drzew, stawem po którym pływają łabędzie, oraz SPA. W Nałęczowie można podziwiać liczne wille i dworki min. domy B.Prusa i S.Żeromskiego. Okolice Nałęczowa pełne są wąwozów oraz źródeł krystalicznie czystych wód.

» Zobcz więcej











Lublin

       Lublin to jedno z najstarszych polskich miast. Położony jest w odległości ok. 35 km od Chodla. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków, które można tam zobaczyć. Do tych najciekawszych niewątpliwie można zaliczyć: Zamek Królewski z unikalną Kaplicą Zamkową św. Trójcy i XIII-wiecznym donżonem, stare misto z bramami, będącymi pozostałościami średniowiecznych murów miejskich: Krakowską, Grodzką, Rybną, Wieżę Trynitarską - jedną z najwyższych lubelskich budowli, Trybunał Koronny, Teatr Stary, Ruiny kościoła farnego św. Michała z wyeksponowanymi fundamentami, Lubelskie Podziemia (około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta), liczne parki, Ogród Botaniczny, Skansen Wsi Lubelskiej, Zalew Zemborzycki oraz wiele wiele innych.

» Zobcz więcej




Grodzisko w Chodliku

       Wczesnośredniowieczne grodzisko z VIII-IX wieku, zamieszkiwane przez Słowian z plemienia Lędzian. Obecnie po niegdyś świetnie rozwiniętym grodzisku, pozostały tylko wały porośnięte trawą. W maju w Chodliku są organizowane majówki archeologiczne. Na imprezach odbywają się pokazy łuczników, prezentowana jest sztuka walki mieczem. Można tam również zaznajomić się z średniowiecznymi technikami wytopu żelaza, pieczenia chleba, wyrobu narzędzi.



Wąwolnica

       Wieś położona 25 km od Chodla. Znana jest przede wszystkim jako miejsce kultu maryjnego i centrum pielgrzymkowe. Szczególnie godny zwiedzenia jest XIX wieczny kościół parafialny Matki Boskiej Kębelskiej.



Rąblów

       Mała wioska położona 30 km od Chodla. Znana jest w szczególności jako lubelska stolica sportów zimowych. W 1944r. odbyła się tam bitwa pomiędzy Armią Ludową, a wycofującymi się odziałami niemieckimi. Wydażenie to upamiętnia okazały pomnik położony wśród lasów.